Θρίαμβος των Μπακς με ασυγκράτητο Γιάννη

Οι Μιλγουόκι Μπακς αφυπνίστηκαν μόλις βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, νίκησαν τους Σανς με 120-100 και μείωσαν τη σειρά των τελικών σε 2-1. Στο επόμενο ματς, θα έχουν και πάλι τη βοήθεια των φιλάθλων που κατέκλυσαν χθες το «Φάισερβ Φόρουμ».

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπιασε και πάλι εκπληκτική απόδοση, με 41 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος σε 38 λεπτά. Αυτή τη φορά ήταν εύστοχος όχι μόνο εντός παιδιάς (14/20 δ., 0/2 τρ.), αλλά και στις ελεύθερες βολές (13/17).

Μόνο ο Γιάννης, ο Σακίλ Ο’Νιλ και ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έχουν κατορθώσει να πετύχουν πάνω από 40 πόντους και 10 ριμπάουντ σε διαδοχικούς αγώνες των τελικών του ΝΒΑ.

Οι Μπακς ανέβασαν την απόδοσή τους στα μισά της β’ περιόδου, όταν κατάφεραν να βραχυκυκλώσουν τις συνεργασίες ανάμεσα στον Κρις Πολ (19 πόντοι, 9 ασίστ) και τον ΝτεΆντρε Έιτον (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ). Το σκορ έγινε 60-45 στην ανάπαυλα.

Οι Σανς πλησίασαν σε 74-70 με καλάθια του εφεδρικού Κάμερον Τζόνσον (14 π.), αλλά ο Τζρου Χόλιντεϊ (21 πόντοι, 9 ασίστ) απάντησε με τέσσερα δικά του τρίποντα και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 101-76.

Ο Κρις Μίντλετον τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ οι Λόπεζ, Πόρτις πρόσθεσαν από 11 πόντους. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε 2 λεπτά χωρίς να σκοράρει. Ο Μπούκερ έμεινε στους 10 πόντους για τους Σανς.

Ο τέταρτος τελικός θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Πέμπτης πάλι στο Μιλγουόκι (όπου οι Μπακς έχουν ρεκόρ 8-1 στα πλέι-οφ) και ο πέμπτος τη νύχτα του Σαββάτου προς Κυριακή στο Φίνιξ. Οι Σανς δεν έχουν κατακτήσει ποτέ τίτλο στο ΝΒΑ, ενώ οι Μπακς συμπλήρωσαν 50 χρόνια «λειψυδρίας», από το 1971.