Τένις: Ήττα και χαμένη ευκαιρία για τον Τσιτσιπά

Σπουδαία ευκαιρία να διεκδικήσει τον τρίτο τίτλο Μάστερς της καριέρας του έχασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, με την ήττα του από τον Βούλγαρο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στο Παρίσι: 3-6, 7-6 (1), 6-7 (3).

Ο Τσιτσιπάς δέχθηκε «μπρέικ» στο ξεκίνημα του αγώνα και έχασε το πρώτο σετ σε 38 λεπτά. Ωστόσο αντεπιτέθηκε με εξαιρετική απόδοση στο tiebreak του δεύτερου σετ. Όμως ο Ντιμιτρόφ προστάτευσε το σερβίς του και κυριάρχησε στο αντίστοιχο του τρίτου σετ, όπου προηγήθηκε με 4-0.

Ο νικητής του δεύτερου ημιτελικού, ανάμεσα στον Σέρβο Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλιεφ, θα είναι ο αντίπαλος του Ντιμιτρόφ στον κυριακάτικο τελικό στο Μπερσί.

O 25χρονος Tσιτσιπάς έχει στο παλμαρέ του δύο τίτλους Μάστερς, το 2021 και 2022 στο Μόντε Κάρλο. Ο Ντιμιτρόφ βρίσκεται στο 17 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Τσιτσιπάς, νούμερο 6 στον Κόσμο, έχει ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στους Τελικούς της ΑΤΡ. Το τουρνουά των οχτώ κορυφαίων της χρονιάς θα διεξαχθεί στο Τορίνο μεταξύ 12-19 Νοεμβρίου.