Σούπερ Λίγκα1: Πανάξια πρωταθλήτρια η ΑΕΚ, νίκησε 4-0 τον Βόλο

Στο συναρπαστικότερο πρωτάθλημα όλων των εποχών η ΑΕΚ κατέκτησε τον τίτλο επικρατώντας στην Opap Arena του Βόλου με 4-0.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δέκα λεπτά καθυστέρηση λόγω των καπνογόνων που άναψαν μετατρέποντας σε… φλεγόμενη την Opap Arena. Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα κυνήγησαν ένα γρήγορο γκολ και στο 2’ ο Γκατσίνοβιτς έχασε την πρώτη ευκαιρία. Το σουτ του Σέρβου μέσου εξουδετέρωσε ο Αυγερινός.

Το σκορ άνοιξε στο 16’ ο Τσούμπερ (1-0), ενώ στο 33’ ο Ελβετός έδωσε την ασίστ στον Γκατσίνοβιτς για το 2-0. Η ΑΕΚ ήθελε τον βαθμό της ισοπαλίας για να στεφθεί πρωταθλήτρια, αλλά από το πρώτο ημίχρονο είχε εξασφαλίσει τη νίκη.

Στο 59’ ο Πινέδα έκανε το 3-0 και ο Σιμάνσκι στο 85’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (4-0).

Στο 66’ ο Ελίασαν είχε δοκάρι.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (67’ Σιντιμπέ), Βίντα, Μουκουντί (68’ Τζαβέλλας), Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (52’ Πινέδα), Άμραμπατ (52’ Ελίασον), Τσούμπερ (52’ Φερνάντες Πάολο), Γκαρσία.

Βόλος: Αυγερινός, Τάχατος, Ασλανίδης, Πίρινεν, Λούνα, Τσοκάνης, Μεταξάς (80’ Τσελεμπάκης), Κάτσε (63’ Οικονομόπουλος), Σι (46’ Καρτάλης), Άλχο, Γκάγκι (75’ Τριανταφύλλου).

Γκέλα για ΠΑΟ

Στην Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός παραχώρησε ισοπαλία στον Αρη (1-1) και κατέκτησε τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το σκορ άνοιξε στο 6’ με κεφαλιά του Κλεϊνχέισλερ, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 29’ με τον Ιτούρμπε.

Οι κιτρινόμαυροι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε στο 78’ ο Καμαρά, αλλά το απέκρουσε ο Λοντίγκιν.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι με τους Κλεϊνχέισλερ (81’) και Νταρίντα (84’).

Ο Τζήλος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σάρλια, Γκρέι, Πάλμα, Νταρίντα.

Γκολ: 6’ Κλεϊνχέισλερ, / 29’ Ιτούρμπε

Διαιτητής: Θανάσης Τζήλος (Λάρισας)

Κίτρινες: Σάρλια / Γκρέι, Πάλμα, Νταρίντα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (83’ Πούχατς), Πέρεθ, Κουρμπέλης (76’ Παλάσιος), Μαντσίνι, Μπερνάρ, (64’ Τσέριν) Κλεϊνχέισλερ (83’ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (64’ Σπόραρ).

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Ενκουλού, Πίρσμαν, Οντουμπάτζο, Μαζικού, Σγούρος (46’ Ρουπ), Ετέμπο, Νταρίντα (91’ Φαμπιάνο), Ιτούρμπε (65’ Ματέο Γκαρσία), Χριστοδουλόπουλος (46’ Πάλμα), Γκρέι (46’ Καμαρά).