Ποδόσφαιρο: Η Τσέλσι κατέκτησε το Σούπερ Καπ

Η Τσέλσι νίκησε τη Βιγιαρεάλ στο Μπέλφαστ με 6-5 στα πέναλτι και κατέκτησε τον πρώτο διασυλλογικό τίτλο της χρονιάς στην Ευρώπη (Σούπερ Καπ), λίγες ώρες πριν το επίσημο ξεκίνημα της σεζόν στην Αγγλία και σε άλλες χώρες.

Στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, ο αγώνας τελείωσε με 1-1. Και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για να κερδίσουν το τρόπαιο πριν φτάσουν στη «ρουλέτα» των πέναλτι.

Ο τερματοφύλακας της Βιγιαρεάλ Ασένχο απέκρουσε το πέναλτι του Χάβερτς στο ξεκίνημα, ενώ ο γκολκίπερ της Τσέλσι Κέπα (που μπήκε στο παιχνίδι στο 119’) σταμάτησε από τα έντεκα βήματα τον Μάντι και τον αρχηγό της Βιγιαρεάλ Αλμπιόλ.

Ο Ζίγιετς άνοιξε το σκορ στο 27’ από ασίστ του Αλόνσο για την πολύ καλή στο πρώτο μέρος Τσέλσι, αλλά αποχώρησε τραυματίας λίγο πριν το ημίχρονο.

H Bιγιαρεάλ ήταν καλύτερη μετά την ανάπαυλα και ισοφάρισε στο 73’ με τον διεθνή Ισπανό Χεράρδ Μορένο, ο οποίος νωρίτερα σημάδεψε δύο φορές τα δοκάρια (44’, 53’).

Η Τσέλσι είναι η κάτοχος του Champions League, ενώ η Βιγιαρεάλ είχε κερδίσει στα πέναλτι το Europa.