Ποδόσφαιρο: Η Λαμία παραμένει στα «σαλόνια»

SUPERLEAGUE 2021-2022 / PLAY OFF / ÌÐÁÑÁÆ / ÐÁÓ ËÁÌÉÁ - ÂÅÑÏÉÁ

Η Λαμία θα είναι η 14η ομάδα της Super League για την επόμενη σεζόν. Το 1-1 στον αποψινό επαναληπτικό με τη Βέροια ήταν αρκετό για να κρατήσει την ομάδα της Φθιώτιδας στη μεγάλη κατηγορία, αφού είχε προηγηθεί η εκτός έδρας νίκη της με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι.

Η πρωταθλήτρια του Β’ Ομίλου της Super League 2 Βέροια προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση και προηγήθηκε με 0-1 με κεφαλιά του Γιακουμάκη από κόρνερ του Κάτσε στο 27’, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει το δεύτερο γκολ που χρειαζόταν. Ο Φοφανά έχασε σημαντική ευκαιρία στο 46’.

Η Λαμία ισοφάρισε με υπέροχο βολέ του Βολιβιανού Μπεχαράνο στο 78ο λεπτό και κράτησε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία την πολύτιμη ισοπαλία, αφού ο Σαρόνοφ μπλόκαρε την κεφαλιά του Καπνίδη στις καθυστερήσεις. Σημειώνεται ότι στα συγκεκριμένα μπαράζ ίσχυε ο κανόνας των εκτός έδρας γκολ.

Ο Ούγγρος διαιτητής Τόμας Μπόγκναρ «κιτρίνισε» τους Τζανετόπουλο, Μανούσο, Φοφανά, Γαβριηλίδη, Παπαδόπουλο, Μπουκουβάλα.