ΠΑΟΚ: «Κόλλησε» στο ΟΑΚΑ, 0-0 με τον ΠΑΟ

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να κατακτήσει το «τρίποντο» ούτε στο δεύτερο ματς των πλέι οφ και η ΑΕΚ έχει άλλη μία ευκαιρία να περάσει στη δεύτερη θέση της Σούπερ Λίγκας, εφόσον νικήσει στο Ηράκλειο τον ΟΦΗ.

Στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ ο Δικέφαλος ήταν εμφανώς καλύτερος του Παναθηναϊκού, δημιούργησε τις προϋποθέσεις να σκοράρει, αλλά οι ποδοσφαιριστές του είτε ήταν επιπόλαιοι στην τελική τους προσπάθεια, είτε τους σταμάτησε ο Διούδης που βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά.

Και στο τέλος οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να την πατήσουν, αφού ο Παναθηναϊκός στο 89’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Καμπετσή.

Ο Βασίλης Φωτιάς έδειξε 10 κίτρινες κάρτες στους Μπουζούκη, Αγιούμπ, Γιόχανσον, Πέλκα, Ελ Καντουρί, Μάτος, Μαουρίτσιο, Λάμπρου, Γιαννούλη, Ινσούα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Ινσούα, Κουρμπέλης, Χρ. Δώνης (73’ Καμπετσής), Μπουζούκης (87’ Κολοβός), Ζαχίντ (46’ Αγιούμπ), Χατζηγιοβάνης (58’ Ανουάρ), Μακέντα (87’ Νούνες).

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (46’ Μάτος), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (86’ Σβιντέρσκι), Ελ Καντουρί, Λημνιός (86’ Μαουρίτσιο), Μπίσεσβαρ (46’ Λάμπρου), Πέλκας (78’ Ροντρίγκο), Άκπομ.

Στον τοίχο η Ξάνθη

Ο Βόλος με γκολ του Τσαούση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης στο Πανθεσσαλικό στάδιο και οι Θρακιώτες εξακολουθούν να βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο σε ότι αφορά στη «μάχη» της παραμονής.

ΒΟΛΟΣ: Μελίσσας, Διαμάντης, Οικονόμου, Φεράρι, Ντεντάκης, Τσαούσης (88′ Μπαλογιάννης), Ζοάο (80′ Λύρατζης), Τσοκάνης, Γκουαροτσένα, Μαξ, Μάντζης (90΄+3΄Κάσες).

ΞΑΝΘΗ: Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Κασάδο, Καμαρά (53′ Τερκί), Κοβάτσεβιτς (70′ Μουλέν), Στάρτζεον, Ντε Αμορίμ (70′ Τζουρίσκοβιτς), Εντουάρντο (30′ Μπαριέντος), Φοσέ (53′ Κάστρο).

***Στο τρίτο ματς της σημερινής ημέρας Ατρόμητος και Λαμία αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) στο Περιστέρι. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Αντέντζο (43’) και ο Γκάλο με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους (στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου)! Ο Ατρόμητος στο 84’ είχε δοκάρι με τον Ρισβάνη.

Ατρόμητος: Μανδάς, Γκάλο, Κιβρακίδης, Γούτας, Ρισβάνης, Χαρίσης (46′ Ούμπιδες), Μπουσουλάτζιτς, Ανδρούτσος (74′ Ραμπέλο), Ντε Πο (65′ Βέλλιος), Νταβιώτης (46′ Ενσικουλού), Μανούσος (87′ Γιακουμάκης).

Λαμία: Κάχριμαν, Σκαρντοβέλι, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βύντρα, Νιάσε, Μπεχαράνο (63′ Μπιανκόνι), Βιγιάλμπα (63′ Μπουλούλης), Ρόμανιτς (90+3′ Τζανετόπουλος), Καραμάνος (46′ Βασιλόγιαννης), Σασί (89′ Σάλιακας).