Ολυμπιακοί Αγώνες – Μπάσκετ: Με την ψυχή στα δόντια πέρασαν οι ΗΠΑ

AP Photo/Mark J. Terrill,Pool

Είδε κι έπαθε η αφρόκρεμα του ΝΒΑ για να αποκλείσει τους εκπληκτικούς Σέρβους στον συναρπαστικό δεύτερο ημιτελικό των Ολυμπιακών Αγώνων: 95-91, από 43-54 στο ημίχρονο και 61-76 στο τέλος της γ’ περιόδου. Οι Αμερικανοί προκρίθηκαν στον μεθαυριανό τελικό, όπου θα συγκρουστούν με τη Γαλλία, όπως και το 2021 στο Τόκιο.

Οι «πλάβι» έκαναν απολαυστική εμφάνιση και προηγήθηκαν με 54-43 στο ημίχρονο, ενώ νωρίτερα η διαφορά έφτασε και τους 17 πόντους. Η ομάδα των ΗΠΑ πλησίασε προσωρινά με τη συμπαράσταση του κοινού, αλλά τα τρίποντα των Μίτσιτς, Γκούντουριτς ανέβασαν το σκορ στο 76-61 στα τέλη της γ’ περιόδου. Οι Αμερικανοί εξαπέλυσαν την τελική τους αντεπίθεση μετά το 78-67 με τους Ντουράντ, Εμπίιντ και ισοφάρισαν 3:39 πριν τη λήξη με καλάθι του ΛεΜπρόν Τζέιμς: 84-84. Ο Στεφ Κάρι έγραψε το 87-86, οι εξουθενωμένοι Σέρβοι πάλεψαν μέχρι το φινάλε, αλλά ο Στεφ Κάρι διαμόρφωσε το τελικό σκορ με 2/2 βολές 8 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 20 από τους 36 πόντους του στην α’ περίοδο. Ο Τζόελ Εμπίιντ πρόσθεσε 19 και ο Λεμπρόν Τζέιμς 16, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ (9 π.) πέτυχε καθοριστικά καλάθια.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ήταν πρώτος σκόρερ των Σέρβων με 20 πόντους, ενώ ο Αβράμοβιτς πρόσθεσε 16. Ο τρις MVP του ΝΒΑ Νίκολα Γιόκιτς ειχε 17 πόντους και 11 ασίστ.

Στον πρώτο ημιτελικό, η Γαλλία νίκησε τη Γερμανία με 73-69 (ημίχρονο 32-32) και προκρίθηκε στον τελικό για δεύτερη συνεχόμενη Ολυμπιάδα. Με τη συμπαράσταση 15.000 φιλάθλων στο «Μπερσί», οι «μπλε» ξέφυγαν στο δεύτερο ημίχρονο με διαφορά 13 πόντων και άντεξαν στην αντεπίθεση των πρωταθλητών Κόσμου, με κορυφαίους τους Γιαμπουσέλ (17), Κορντινιέ (16), Γουεμπανιάμα (10) και τον Ματίας Λεσόρ του Παναθηναϊκού (10). Ο Σρέντερ πέτυχε 18 πόντους και ο Φραντς Βάγκνερ 10 για τη Γερμανία, που είχε αποκλείσει την Εθνική μας στον προχθεσινό προημιτελικό.

Ο μεγάλος τελικός θα διεξαχθεί το βράδυ του Σαββάτου στις 22.30. Η ελληνική ομάδα τερμάτισε στις θέσεις 5-8, αφού δεν υπάρχουν αγώνες κατάταξης.