Ολλανδία: Πάλι γκολ και ασίστ ο Γιακουμάκης, πρόκριση της Φένλο στα ημιτελικά

Ο Γιώργος Γιακουμάκης πρώτος σκόρερ μέχρι σήμερα στο πρωτάθλημα Ολλανδίας με 22 γκολ, δείχνει ασταμάτητος καθώς σκοράρει και στο Κύπελλο Ολλανδίας.

Ο 26χρονος πρώην επιθετικός της ΑΕΚ βρήκε ξανά δίκτυα με τη φανέλα της Φένλο, αυτή τη φορά στον εκτός έδρας προημιτελικό με τη Ναϊμένγκεν κι οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 2-1 στην παράταση (κανονικός αγώνας 1-1) και στην πρόκρισή της και στην πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Ο Γιακουμάκης άνοιξε το σκορ στο 23’, με το 3ο γκολ του σε 2 αγώνες Κυπέλλου με τη Φένλο και συνολικά 25ο στη σεζόν σε 23 ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο 57’ ο Τζάνγκα ισοφάρισε για τη Ναϊμένγκεν, αλλά στο 105’ της παράτασης ο Σαμπανί πέτυχε το γκολ της πρόκρισης, μετά από ασίστ του… Γιακουμάκη! Στην τετράδα έχουν περάσει ακόμη, ο Αγιαξ, η Χέρενφεν και η Φίτεσε.