Ο 49χρονος Γιώργος Φιλιάς έγινε ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε στη Γ’ Εθνική

Ο 49χρονος Γιώργος Φιλιάς έγινε ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής στη Γ΄ Εθνική. Φωτογραφία: Ioniansports.gr

Ενας 49χρονος τερματοφύλακας έγραψε ιστορία την περασμένη Κυριακή, καθώς έγινε ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε στην Γ’ Εθνική! Για την ακρίβεια η ηλικία του ήταν τη μέρα του αγώνα 48 χρονών, 3 μηνών και 19 ημερών. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν του Γιώργου Καραγκούνη με το Ζευγολατιό το 2018 καθώς ήταν 48 ετών, 3 μηνών και 6 ημερών.

Ο Γιώργος Φιλιάς μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο του αγώνα Εθνικού Σκουλικάδου – Ζακύνθου γιατί τραυματίστηκε ο βασικός γκολκίπερ της Ζακύνθου Δημήτρης Θεοδωρόπουλος. Κατά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, ο Φιλιάς, καταχειροκροτήθηκε από τους παρευρισκόμενους στο γήπεδο κι εμφανώς συγκινημένος πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια.

Μάλιστα –όπως αναφέρουν τα τοπικά ΜΜΕ- χρειάστηκε να κάνει και μια σπουδαία απόκρουση κατά τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου. Μετά τον αγώνα ο 49χρονος γκολκίπερ ευχαρίστησε την διοίκηση και τον προπονητή του, για την τιμή που του έκαναν, να υπερασπιστεί και πάλι την εστία της Ζακύνθου. Για την ιστορία η Ζάκυνθος νίκησε 3-1…

Φωτογραφία: IonianSports.gr