Μπάσκετ: Ξεκίνημα με χαμόγελα για τον Ζούρο

Ντεμπούτο με νίκη έκανε ο Ηλίας Ζούρος στον πάγκο του Προμηθέα. Η ομάδα της Πάτρας νίκησε την τουρκική Μπούρσασπορ με 83-80 στην παράταση και έσπασε το ρόδι στο Eurocup, μετά από τρεις απανωτές ήττες.
Ο Προμηθέας ανέτρεψε διαφορά -15 πόντων στο β ημίχρονο, προηγήθηκε με 68-61, αλλά έχασε με τον Κεντρικ Ρέι την ευκαιρία να πάρει το ματς στην κανονική διάρκεια του αγώνα (68-68). Τρεις εύστοχες βολές των Ρέι, Ρογκαβόπουλου στο φινάλε της παράτασης σφράγισαν τη νίκη.
Ο Τζεράι Γκραντ ήταν πρώτος σκόρερ του Προμηθέα με 18 πόντους, ενώ οι Ρέι, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος πέτυχαν από 14. Ο Φρίμαν πέτυχε 20 για τη Μπούρσασπορ.
* Στα πλαίσια του FIBA Europe Cup,  το Περιστέρι ηττήθηκε στη Δανία από την Μπάκεν Μπέαρς με 83-75 (Χάγκινς 18). Με νέο προπονητή τον Κώστα Μέξα, ο Ηρακλής γνώρισε συντριβή από τη Μπαχτσεσεχίρ στην Τουρκία με 86-66 (Γούλριτζ 17). Χθες, ο Ιωνικός νίκησε την Αντβέρπ στο Βέλγιο με  90-87, με κρίσιμο τρίποντο του Νίκου Χουγκάζ λίγο πριν την εκπνοή (Τζέρμαν 37).