Μπάσκετ: Συντριβή για την Εθνική Γυναικών από τη Σερβία

Βαριά ήττα γνώρισε η Εθνική Γυναικών από τη Σερβία στον δεύτερο αγώνα της για το Ευρωμπάσκετ στην ουδέτερη Βαλένθια: 51-85. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 16-40, αφού οι Ελληνίδες πέτυχαν μόνο 3 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

«Απέναντι σε έναν αντιπάλο που διεκδικεί ακόμα και Ολυμπιακό μετάλλιο, εμείς φορές δεν υπήρχαμε στο γήπεδο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο», ομολόγησε η Πηνελόπη Παυλοπούλου.

Πλέον, η νίκη επί της Ιταλίας στο ματς της Κυριακής είναι μονόδρομος, εάν η ελληνική ομάδα θέλει να ελπίζει σε πρόκριση στον επόμενη γύρο.

Η Εθνική μας έπαιξε χωρίς την τραυματισμένη Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου. Ο Βασίλης Μασλαρινός χρησιμοποίησε τις Μποσγανά 9, Παυλοπούλου 7, Σωτηρίου 7, Νικολοπούλου 3, Φασούλα 4, Σπανού 10, Αλεξανδρή 3, Λουκά 2, Τσινέκε 6, Αναστασοπούλου, Διέλα.