Μπάσκετ: Σπουδαίο «διπλό» του ΠΑΟ στη Ρωσία (89-79)

Νίκη που ήταν εκ των, ων ουκ άνευ για τη συνέχεια της πορείας του στην Εuroleague πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην Αγία Πετρούπολη. Ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο πρωταθλητής Ελλάδας νίκησε τη γηπεδούχο Ζενίτ με 89-79 (ημίχρονο 40-38) και έφτασε στο 2-2 στη φετινή διοργάνωση.

Την ερχόμενη Τρίτη επιστρέφει στη Ρωσία, για να αναμετρηθεί με τη Χίμκι.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 65-51 στο 28ο λεπτό και κατάφερε να προστατεύσει τα κεκτημένα αν και οι Ρώσοι έφτασαν σε απόσταση ενός σουτ λίγο πριν το τέλος (78-81). Ο Νικ Καλάθης ήταν ο κορυφαίος παίκτης του «τριφυλλιού» με 8 πόντους, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ.

Ο Τζίμερ Φρεντέρ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, ενώ ο ΝτεΣόν Τόμας πέτυχε 17 και ο Τζέικομπ Ουάιλι 14. Έπαιξαν και οι Μήτογλου (8), Παπαπέτρου (9 π., 11 ριμπ.), Βουγιούκας (6), Ράις (3), Παπαγιάννης, Μπεντίλ (2), Μπράουν, Τζόνσον.

Ο Πολωνός Πονίτκα πέτυχε 16 πόντους για τη Ζενίτ, ενώ ο Γάλλος Αλμπισί πρόσθεσε 15 με 4/8 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός (1-2) αντιμετωπίζει αύριο στις 10μμ την ισπανική Βασκόνια στη Βιτόρια, με προπονητή τον Κεστούτις Κεμζούρα.