Μπάσκετ: Προελαύνει ο «Ευρωπαίος» Ηρακλής

Θριαμβευτική πρόκριση στα προημιτελικά του FIBA Europe Cup πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή, με το 86-81 επί της πολωνικής Άνβιλ Βλοτσλάβεκ σε μονό νοκ-άουτ αγώνα.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου θα αντιμετωπίσει μεθαύριο μία από τις Νες Ζιόνα (Ισραήλ), Κίεβ (Ουκρανία), με έπαθλο μία θέση στο φάιναλ-φορ της διοργάνωσης. Οι αγώνες γίνονται στη «φούσκα» της ολλανδικής πόλης Ντεν Μπος.

Ο Ηρακλής ανέτρεψε το -8 του ημιχρόνου (30-38) και προηγήθηκε με 49-47. Στο τέλος της γ’ περιόδου, το σκορ ήταν 64-61, ενώ η διαφορά υπέρ του «γηραιού» έφτασε και τους 8 πόντους στο 35ο λεπτό (77-69).

Ωστόσο οι Πολωνοί απάντησαν με σερί 0-10 και προσπέρασαν προσωρινά (77-79). Η άμυνα του Ηρακλή έκανε τη διαφορά στο τέλος, ενώ ο Ίμπανκς πέτυχε τους σημαντικότερους πόντους.

Έπαιξαν για τον Ηρακλή οι Χάνλαν 22, Ίμπανκς 18, Σαγκς 12, Καββαδάς 7, Ενετσιόνια 8, Βεργίνης, Χάγκινς 9, Σχίζας, Σαρικόπουλος 3, Χάτσερ 7, Γκιουζέλης, Φίλλιος. Ο έμπειρος Τζέρελς ξεχώρισε από την Άνβιλ με 18 πόντους.