Μπάσκετ: Πιο κοντά στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός

Ένα βήμα πιο κοντά στο Bελιγράδι βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός, μετά την αποψινή νίκη του επί της εξαιρετικής Μονακό στο Μόντε Κάρλο: 83-87. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 41-45.
Η εκπληκτική εμφάνιση των “ερυθρολεύκων” στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα (παρά την απόπειρα …αυτοχειρίας στην δ’ περίοδο) τους ξανάδωσε το πλεονέκτημα έδρας και τους κατέστησε φαβορί για πρόκριση, αφού χρειάζονται πια μία νίκη σε δύο αγώνες. Οι ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά στο Μονακό το βράδυ της Παρασκευής, ενώ αν χρειαστεί πέμπτο ματς, αυτό θα φιλοξενηθεί στο Φάληρο την ερχόμενη Τετάρτη.
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14-18, 28-31, 33-38, 43-51 με τρίποντα των Ντόρσεϊ, Παπανικολάου. Οι Γάλλοι επέστρεψαν αμέσως (51-51), αλλά η ελληνική ομάδα πάτησε το γκάζι και έφτασε στο ευρύ 56-71.
Αλλά ο Ολυμπιακός πελάγωσε χωρίς εμφανή λόγο και δέχθηκε σερί 11-0. Η Μονακό προσπέρασε με τρίποντα των Μπέικον και Λι 1,5 λεπτό πριν το τέλος (80-79), αλλά οι Ουόκαπ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου ευστόχησαν σε 6/6 βολές (80-85) . Ο Μπέικον μείωσε με τρίποντο σε 83-85 στα 6” , αλλά ο Σλούκας ήταν και αυτός ψύχραιμος από τη γραμμή και σφράγισε την πολύτιμη νίκη.
Η σύνθεση της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα: Ουόκαπ 13, Σλούκας 21, Ντόρσεϊ 11, Παπανικολάου 7, ΜακΚίσικ , Λαρεντζάκης      , Βεζένκοφ    17, Πρίντεζης , Ζαν-Σαρλ  4, Φαλ  9. Απουσίασε και πάλι ο τραυματίας Χασάν Μάρτιν.
Ο άλλοτε “πράσινος” Μάικ Τζέιμς ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής για τη Μονακό, με 13 πόντους και 8 ασίστ. Ο Μπέικον έβαλε 23, ο Τόμας 15, ο Μοτιεγιούνας 9 και ο Χολ 8.
Δεν έπαιξε ο τραυματίας Ντιάλο.
Οι δύο ομάδες είχαν ταξιδέψει στο Μόντε Κάρλο ισόπαλες 1-1 μετά τη διπλή αναμέτρηση του Φαλήρου, αφού ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο παιχνίδι με 74-51, αλλά έχασε το δεύτερο με 96-72.
Ο Ολυμπιακός είχε τη συμπαράσταση 70-80 Ελλήνων φιλάθλων, ενώ στο Μόντε Κάρλο ταξίδεψαν και οι αδελφοί Αγγελόπουλοι.
Στο άλλο ματς της Τετάρτης, η Μπαρτσελόνα του Νικ Καλάθη (8 πόντοι, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ και του Σαρούνας Γιασικέβιτσιους νίκησε στο Μόναχο τη Μπάγερν του Αντρέα Τρινκιέρι με  75-66 και ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας (2-1). Ο τέταρτος αγώνας θα διεξαχθεί πάλι στη Γερμανία, το βράδυ της Παρασκευής.
Χθες η Ρεάλ σφράγισε το πρώτο εισιτήριο για το φάιναλ-φορ, “σκουπίζοντας” τη Μακάμπι με σκορ 87-76 στο Τελ Αβίβ (3-0). Στο ζευγάρι απ’ όπου θα βγει ο πιθανός αντίπαλος του Ολυμπιακού στον ημιτελικό, η Εφές νίκησε την Αρμάνι με       και έφτασε στο 2-1, ενώ έχει και το τέταρτο παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη.
Το φάιναλ-φορ θα διεξαχθεί στο Βαλιγράδι στις 19-21 Μαΐου.