Μπάσκετ: Πικρός αποκλεισμός για τις Γυναίκες

Εκτός προημιτελικών έμεινε η Εθνική Γυναικών στο Ευρωμπάσκετ, μετά την πικρή ήττα της από την Τσεχία με 76-79 στο Τελ Αβίβ. Η αξιέπαινη προσπάθεια ολοκληρώθηκε με δάκρυα απογοήτευσης.

Η ελληνική ομάδα, που ολοκλήρωσε τους αγώνες της με ρεκόρ 1-3, χρειαζόταν οπωσδήποτε νίκη για να μετακομίσει στη Λιουμπλιάνα, όπου θα διεξαχθεί από την Πέμπτη η τελική φάση.

Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν, η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε με 42-41. Η Εθνική μας προηγήθηκε με 21-14 στο ξεκίνημα με 7 ασίστ της Πηνελόπης Παυλοπούλου στην α’ περίοδο. Η Έλενα Τσινέκε έγραψε το 57-52, ενώ η Μαριέλλα Φασούλα και η Άρτεμις Σπανού κυριαρχούσαν στις ρακέτες.

Ωστόσο, οι Τσέχες ξαναμπήκαν στο παιχνίδι με τρίποντα (59-59) και μπήκαν στο τελευταίο τρίλεπτο με προβάδισμα 68-75. Η Παυλοπούλου μείωσε με τρίποντο σε 74-75 στα 15’’, η Φασούλα μείωσε ξανά στα 6 δευτερόλεπτα (76-77), αλλά η Χολεσίνσκα «κλείδωσε» το ματς μεεύστοχες βολές (8/8) και η Παυλοπούλου αστόχησε στο τελευταίο σουτ.
Ο Πέτρος Πρέκας χρησιμοποίησε τις Σταμολάμπρου 4, Παυλοπούλου 6, Χριστινάκη 11, Σταμάτη, Τσινέκε 7, Σπανού 22, Φασούλα 26, Σωτηρίου, Μποσγανά, ενώ στη δωδεκάδα βρίσκονται και οι Αλεξανδρή, Διέλα, Καρλαύτη.