Μπάσκετ: «Πέταξε» το Περιστέρι στην Πυλαία

Τη μοναξιά της 3ης θέσης απολαμβάνει το Περιστέρι, μετά τη νίκη του επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία μπροστά σε 3.000 φιλάθλους: 70-81, ημίχρονο 40-38.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πάτησε το γκάζι μετά το 57-58 με πρωταγωνιστές τους Ντένμον (15), Μωραΐτη (6) και έφτασε σε διψήφια διαφορά στο 36ο λεπτό (62-72). Διακρίθηκαν και οι Κασελάκης (18), Μπίλαν (17), Φρανσίσκο (16).

Οι Χαντς (15), Μαργαρίτης (13), Σάιμπερτ (8) ξεχώρισαν από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη.

Πλέον το Περιστέρι βρίσκεται στο 8-4, έναντι 11-0 του Ολυμπιακού, 10-2 του Παναθηναϊκού και 7-5 των Κολοσσού, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ. Οι Προμηθέας και Άρης έμειναν στο 6-6.

Νωρίτερα, ο Παναθηναϊκός συνέτριψε τον Άρη με 96-79, με 16 πόντους του Γκουντάιτις και 15 του Ούολτερς. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 24-7 στο δεκάλεπτο και δεν απειλήθηκαν ποτέ από την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη (6-6), αφού η διαφορά ξεπέρασε τους 25 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο αήττητος Ολυμπιακός υποδέχεται τον Απόλλωνα το απόγευμα της Δευτέρας στο Φάληρο (19.15).

Χθες, η «Ένωση» πέρασε αλώβητη από την Καρδίτσα με 70-64, ο Προμηθέας νίκησε με δυσκολία το Λαύριο στην Πάτρα (74-71), ενώ ο Κολοσσός συνέτριψε τον Ιωνικό με 89-48. Στο ματς της Ρόδου υπήρξαν υποψίες παράνομου στοιχηματισμού και η ΕΟΚ παρέπεμψε τα σχετικά δημοσιεύματα στις αρμόδιες αρχές.