Μπάσκετ: Κέρδισε στην παράταση το Λαύριο

Ανθεκτικό σε συνθήκες πίεσης, το Λαύριο πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο Basketball Champions League, με θύμα τη ρωσική Νίζνι: 95-86 στην παράταση, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο κανονικός αγώνας τελείωσε 80-80 και το ημίχρονο 49-44.

Το Λαύριο έχασε διαφορά 8 πόντων στην τελική ευθεία του 40λέπτου και ισοφαρίστηκε 56’’ πριν το τέλος (77-77). O Tάισον Κάρτερ έδωσε προβάδισμα στην ελληνική ομάδα, αλλά ο Στρέμπκοφ σκόραρε με τρίποντο στα 4 δευτερόλεπτα, μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Ο Πέτρος Γερομιχαλός κέρδισε φάουλ και ισοφάρισε με 1/2 βολές (80-80), οδηγώντας τις ομάδες στο έξτρα πεντάλεπτο. Το Λαύριο του Χρήστου Σερέλη ξεκίνησε την παράταση με σερί 8-0 με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μουράτο και δεν απειλήθηκε.

Oι 35 πόντοι του Κάρτερ αποτελούν ρεκόρ για την ελληνική καριέρα του. Ο Μουράτος πρόσθεσε 15 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Δημήτρης Κακλαμανάκης είχε 10 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Μάρκους Λιούις 11 πόντους. Το Λαύριο έχει ρεκόρ 2-1 και η Νίζνι 0-3.

Για την ίδια διοργάνωση, η ΑΕΚ (0-2) αντιμετωπίζει αύριο στις 7 μ.μ. τη Ρίγα στη Λετονία.