Μπάσκετ: Εύκολα το «τριφύλλι» στα ημιτελικά

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε χωρίς άγχος το εμπόδιο του Περιστερίου (88-62) και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου τον περιμένει το Λαύριο. Ο Προμηθέας έχει ήδη προκριθεί για τον τελικό.

Παίζοντας χωρίς τον ανέτοιμο Νέντοβιτς, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με σερί 9-0 στις αρχές της β’ περιόδου. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 46-40, αλλά οι «πράσινοι» ξέφυγαν στο επόμενο δεκάλεπτο (72-50) και δεν απειλήθηκαν μέχρι το τέλος.

Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού με 15 πόντους, ενώ ο Παπαγιάννης πέτυχε 12, ο Χεζόνια 11, ο Ουάιτ 10 και ο Μακ 9. Οι ΜακΛιν (16), ΠέτγουεΪ (14), Κρόκετ (8) ξεχώρισαν από το Περιστέρι.

Ο ημιτελικός με το Λαύριο θα διεξαχθεί το βράδυ της Πέμπτης, με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό. Ο νικητής θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα στον τελικό, την Κυριακή, πάλι στο άδειο ΟΑΚΑ. Το αίτημα των Πατρινών, να διεξαχθεί το ματς με παρουσία φιλάθλων, δεν έχει γίνει αποδεκτό.