Μπάσκετ: «Αυτοχειρία» για τον Ιωνικό

Μέσα από τα χέρια του έχασε ο Ιωνικός τη νίκη που θα τον καθιστούσε φαβορί για την παραμονή στη Basket League. Η ομάδα της Νίκαιας ηττήθηκε εντός έδρας από το βαθμολογικά αδιάφορο Λαύριο με 82-90, αν και προηγήθηκε με διαφορά 20 πόντων στο ημίχρονο (51-31).

Η αντεπίθεση της ομάδας του Γιώργου Λημνιάτη την έφερε στα ίσα στο 32ο λεπτό (68-68), με πρωταγωνιστές τους Λάντζεβαϊν (26), Νικολαΐδη (24), Φλαγκ (13), Ζάρα (11). «Δείξαμε σοβαρότητα και σεβασμό, παίξαμε για την αξιοπρέπειά μας», είπε στο τέλος ο προπονητής του Λαυρίου.

Πλέον, η παραμονή θα κριθεί στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής μεταξύ Καρδίτσας-Ιωνικού. Όποιος ηττηθεί, θα υποβιβαστεί στην Α2. Οι Λέισι (15), Σίμονς (14), Λενέλ (14), Αρσενόπουλος (13) ξεχώρισαν από τον Ιωνικό.
Στον άλλον αγώνα του σαββατιάτικου προγράμματος, ο ισχυρότατος στη Ρόδο Κολοσσός του Ηλία Παπαθοεδώρου νίκησε τον Άρη με 96-90, με κορυφαίους τους Κένταλ (26), Ντίξον (20), Χατζηδάκη (13), Μορέιρα (10), Κόφι (10). Οι Τολιόπουλος (20), Νότε (17), Γκούντγουιν (12), Μήτρου-Λονγκ (12), Χόρχλερ (11) διακρίθηκαν από την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 41-32 και ο Άρης δεν μείωσε ποτέ σε απόσταση βολής.

Το βράδυ του Σαββάτου (19.15) θα γίνει ο αγώνας ΠΑΟΚ-ΑΕΚ, όπου θα αποσυρθεί τιμητικά η φανέλα του Μπάνε Πρέλεβιτς με το νούμερο «7». Την Κυριακή θα παίξουν Παναθηναϊκός-Απόλλων (15.45), Προμηθέας-Περιστέρι (17.00) και Ολυμπιακός-Καρδίτσα (19.15).