Λιονέλ Μέσι: One man show – Χατ τρικ και δύο ασίστ στο Αργεντινή – Βολιβία (Video)

Ο Λιονέλ Μέσι έβαλε φαρδιά – πλατιά την υπογραφή του σε ένα ακόμα ματς με τη φανέλα της Αργεντινής. Ο 37χρονος σούπερ σταρ πραγματοποίησε «διαστημική» εμφάνιση σκοράροντας τρία γκολ και μοιράζοντας δύο ασίστ στην εμφατική νίκη επί της Βολιβίας με 6-0.

Από τα δικά του πόδια η «Αλμπισελέστε» άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου έδωσε ασίστ στους Λαουτάρο Μαρτίνες και Άλβαρες για να «κλειδώσει» το ματς.

Παρά το γεγονός πως το ματς είχε κριθεί, ο Μέσι δεν κατέβασε ταχύτητα, σκοράροντας στο 84ο και στο 86ο λεπτό για να ολοκληρώσει τον θρίαμβο της Αργεντινής για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2026.

Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά… 112

Με το χατ τρικ που σημείωσε απέναντι στη Βολιβία, ο Μέσι ξεπέρασε τον Αλί Νταεΐ του Ιράν στη λίστα των κορυφαίων σκόρερ με τις εθνικές ομάδες.

Ο «Πούλγκα» έφτασε τα 112 γκολ σε 189 συμμετοχές με την Αργεντινή, ξεπερνώντας τον Νταεΐ που είχε σκοράρει 109 σε 148 εμφανίσεις. Ο Μέσι βρίσκεται πίσω μόνο από τον Κριστιάνο Ρονάλντο που έχει σκοράρει 132 γκολ σε 215 συμμετοχή.

Το πρώτο γκολ του Λίο με την «Αλμπισελέστε» σημειώθηκε πριν 18 χρόνια, στις 3 Ιανουαρίου του 2006, στη φιλική ήττα της Αργεντινής από την Κροατία με 3-2.