Κύπελλο Ελλάδας: Απίθανη πρόκριση-ανατροπή του ΠΑΟΚ, 2-1 στις καθυστερήσεις την ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο απίστευτο θρίλερ με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, όπου αν και βρέθηκε ένα βήμα από τον αποκλεισμό, καθώς δέχθηκε γκολ στο 84’, μπόρεσε στις καθυστερήσεις με δύο γκολ-ζωγραφιές των Κούρτιτς και Μιτρίτσα να γυρίσει το παιχνίδι, να νικήσει με 2-1 και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα, να προκριθεί στην ημιτελική φάση, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει δύο φορές τον Ολυμπιακό.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν από εκείνα που θα ξεχαστούν πολύ γρήγορα. Παιχνίδι με ελάχιστες καλές φάσεις και ένα γκολ με κεφαλιά του Μήτογλου για την ΑΕΚ που ακυρώθηκε από το VAR καθώς ο σκόρερ ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ.

Στο 2ο ημίχρονο, το σκηνικό ήταν το ίδιο. Ελάχιστες φάσεις, ένα ακόμη γκολ του Μήτρογλου που ακυρώθηκε πάλι ως οφσάιντ στο 58’ και με τις δύο ομα΄δες να έχουν με΄χρι το 80’ από δύο μόλις τελικε΄ς φάσεις στο ματς. Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι πήρε φωτιά…

Στο 84’ ο Σιμόες από γύρισμα του Γκαρσία έκανε το 1-0 και το γκολ κατακυρώθηκε τελικά μετά από δίλεπτη διακοπή από το VAR. Η ΑΕΚ κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της όμως στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ είχε διαφορετική γνώμη. Αρχικά ο Κούρτιτς στο 95’ με εντυπωσιακό σουτ έκανε το 1-1 και «πάγωσε» το ΟΑΚΑ και στο 97’ ο Μιτρίτσα με έξοχη ατομική προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 1-2…

Ο Σουηδός ρέφερι Αντρέας Εκμπεργκ «κιτρίνισε» τους Ακπομ, Σίντκλεϊ,

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα (87’ Μισελέν), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Σιμόες, Άμραμπατ (90’ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ, Γκαρσία, Αραούχο (87’ Λε Ταλέκ).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης (63’ Σάστρε), Κρέσπο, Ίνγκασον, Σίντκλεϊ (89’ Μούργκ), Τσιγγάρας (83’ Μιτρίτσα), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (82’ Βιεϊρίνια), Άκπομ, Μπίσεσβαρ