Ισπανία – Ελλάδα: Ψάχνει την ανατροπή η «γαλανόλευκη» – Δείτε εδώ LIVE το κρίσιμο ματς (Β’ Ημίχρονο)

Ισπανία – Ελλάδα σε εξέλιξη το γ’ δεκάλεπτο. Το σκορ ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 49-35. Αν και η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε καλά στην πρώτη περίοδο χτίζοντας διαφορά μέχρι και 8 πόντων (10-18, 7′), ο Αλντάμα και ο Σέρχιο Γιουλ βοήθησαν τους Ισπανούς όχι μόνο να «ξεκολλήσουν» αλλά και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους κλείνοντας το ημίχρονο στο +14.

Με το γνωστό περιφερειακό παιχνίδι και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, οι Ισπανοί έκλεισαν το ημίχρονο με το εκπληκτικό 64,7% στα σουτ τριών πόντων (11/17), αλλά και 5/9 δίποντα. Στον αντίποδα, η Εθνική προσπάθησε να ακολουθήσει, ανεπιτυχώς στον ίδιο ρυθμό, με το σκορ της β’ περιόδου να διαμορφώνεται στο 28-13 και 49-35.

Γιουλ (11π) και Αλντάμα (10π) πρώτοι σκόρερ για τους Ισπανούς. Γιάννης Αντετοκούνμπο (9π) και Καλάθης (6π) για την Ελλάδα.