Ευρωμπάσκετ: Θρίαμβος της Εθνικής με… όργια Γιάννη και Ντόρσεϊ

Με μια δύσκολη, αλλά θριαμβευτική νίκη επί της στριφνής Κροατίας ξεκίνησε η Εθνική μας την πορεία της στο Ευρωμπάσκετ: 89-85 στο Μιλάνο, με κορυφαίους τους Γιάννη Αντετοκούνμπο, Τάιλερ Ντόρσεϊ. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 46-20, αλλά χρειάστηκε υπερπροσπάθεια στο φινάλε για να μη χαθούν τα κεκτημένα.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε άσχημα, αλλά το ξέσπασμα των Γ. Αντετοκούνμπο, Ντόρσεϊ την έφεραν γρήγορα στο 22-12 και ανέβασαν τη διαφορά στους 19 πόντους (40-21). Οι Κροάτες αντεπιτέθηκαν με σερί 0-15 μετά το 62-45 και έφτασαν σε απόσταση βολής, αλλά ένα τρίποντο του Αγραβάνη και ένα καλάθι του Γιάννη στον αιφνιδιασμό κράτησαν την Εθνική όρθια (62-70, 64-75).

Η τελευταία αντεπίθεση των Κροατών τους έφερε στο 73-77 με τρίποντο του εξαιρετικού Σίμον και στο 82-84 με καλάθι του ίδιου στα 1:30 πριν τη λήξη. Στην κρισιμότερη φάση του αγώνα, ο Γιάννης σταμάτησε με τάπα τον Ζούμπατς και δευτερόλεπτα αργότερα κάρφωσε τη μπάλα από ασίστ του Νικ Καλάθη.

Το ματς ολοκληρώθηκε με αποθέωση για τον Έλληνα σούπερ σταρ, που φίλησε τη φανέλα μετά από ένα δύσκολο καλάθι που πέτυχε. Η στατιστική του έγραψε 27 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 τάπες, 8/10 βολές, 9/20 δίποντα και 0/4 τρίποντα.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πέτυχε προσωπικό ρεκόρ με 27 πόντους και 5/9 τρίποντα. Ο Κώστας Σλούκας επέστρεψε από τον τραυματισμό του και πέτυχε 6 πόντους σε 25 λεπτά, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου πρόσθεσε 3 σε 18 λεπτά. Έπαιξαν και οι Αγραβάνης 11, Καλάθης 4, Θ. Αντετοκούνμπο 5, Παπανικολάου 6, Λαρεντζάκης, Λούντζης.

Η Εθνική παρατάχθηκε με 10 παίκτες, αφού οι τραυματίες Γιώργος Παπαγιάννης και Κώστας Αντετοκούνμπο παρακολούθησαν τον αγώνα με πολιτικά ρούχα.

Από την Κροατία του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς ξεχώρισαν οι Σμιθ 23, Σίμον 18, Μπογκντάνοβιτς 19, Ζούμπατς 11, Χεζόνια 10.

Στις εξέδρες του «Φόρουμ ντι Ασάγκο» βρέθηκαν τουλάχιστον 1500 Ελληνες, πολλοί από τους οποίους ήρθαν από τις γύρω χώρες για να παρακολουθήσουν τα δύο ντέρμπι του εναρκτήριου διημέρου.

Η Εθνική αντιμετωπίζει την οικοδέσποινα Ιταλία αύριο στις 10 μ.μ., ενώ την Κυριακή έχει ρεπό. Θα ακολουθήσουν οι αγώνες με τη Μ. Βρετανία τη Δευτέρα, Ουκρανία την Τρίτη και Εσθονία την Πέμπτη. Οι πρώτες τέσσερις ομάδες της τελικής κατάταξης θα προκριθούν στην τελική φάση.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του Ομίλου του Μιλάνου, η Ουκρανία συνέτριψε τη Μ.Βρετανία με 90-61, με κορυφαίους τους NBAers Μιχάιλιουκ (17), Λεν (13). Στην Πράγα, από όπου θα έλθει ο αντίπαλος της Εθνικής μας στον πρώτο νοκ-άουτ αγώνα της (11 Σεπτεμβρίου, Βερολίνο), το Ισραήλ νίκησε τη Φινλανδία με 89-87 (Άβντια 23 – Μάρκανεν 33).