Euroleague: Πικρό ντεμπούτο για τον Μπαρτζώκα

Οδυνηρό αποδείχθηκε το δεύτερο ντεμπούτο του Γιώργου Μπαρτζώκα στον Ολυμπιακό, αφού η ουραγός Άλμπα Βερολίνου έφυγε νικήτρια από το ΣΕΦ με 86-93 (ημίχρονο 42-50). Νωρίτερα μέσα στη σεζόν, η ομάδα του πολύπειρου Αϊτο Ρενέσες (6-13) είχε αλώσει και το ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός υπέστη τη 12η ήττα του σε 19 αγώνες και έχασε σπουδαία ευκαιρία να πλησιάσει την προνομιούχο οχτάδα. Οι 8.500 οπαδοί του αντιμετώπισαν το πατατράκ με στωικότητα και χωρίς ιδιαίτερες αποδοκιμασίες.

Η Άλμπα προηγήθηκε και με διαφορές 11 πόντων στο α’ ημίχρονο, όταν «έγραψε» 9/14 τρίποντα, έναντι 1/7 του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» αντεπιτέθηκαν στην τρίτη περίοδο με ενορχηστρωτή τον Βασίλη Σπανούλη και ανέκτησαν το προβάδισμα με τρίποντο του Βεζένκοφ στο φινάλε της (71-68).

Ωστόσο οι Γερμανοί ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 2-14 και ξέφυγαν ξανά. Η τελική αντεπίθεση του Ολυμπιακού ξεκίνησε με τρίποντο του Κόνιαρη στο 77-86, αλλά δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, αφού ο Μιλουτίνοβ έχασε μία βολή στο 86-87 και ο Σπανούλης αστόχησε σε μακρινό σουτ αμέσως μετά, 17 δευτερόλεπτα πρι ακουστεί η κόρνα.

Ο Γιώργος Πρίντεζης τελείωσε το ματς με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ σκόραρε 15, ενώ ο Σπανούλης είχε 14 πόντους και 9 ασίστ. Πολύ καλός ήταν και ο Αντώνης Κόνιαρης (11 π.). Έπαιξαν επίσης οι Παπανικολάου 7, Βεζένκοφ 7, Μπάλντγουιν 6, Ρότσεστι 2, Πολ 4, Ρούμπιτ 5.

Ο Σουηδός Έρικσον ήταν ο ήρωας της Άλμπα, με 22 πόντους και 6/7 τρίποντα. Ο Χέρμανσον πέτυχε 18, ο Γκιεντράιτις 15 και ο Σίκμα 11.

O Oλυμπιακός έχει στο πρόγραμμά του νέο «γερμανικό νούμερο» το βράδυ της Παρασκευής, οπότε υποδέχεται στη ΣΕΦ τη Μπάγερν Μονάχου. Ο Παναθηναϊκός έχει και αυτός δύο εντός έδρας αγώνες αυτή την εβδομάδα, αύριο με την ίδια Μπάγερν και την Παρασκευή με τη Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Στο αποψινό ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής, η πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε στη Μόσχα τη Ρεάλ με 60-55 και διέκοψε το αήττητο μαδριλένικο σερί 13 αγώνων. Η Αναντολού Εφές έμεινε μόνη πρώτη με ρεκόρ 16-3 με το εύκολο 88-68 επί της Αρμάνι.

Η Μακάμπι νίκησε τη Μπαρτσελόνα με 92-85 στο άπαρτο φέτος Τελ Αβίβ, με 19 πόντους του Έλληνα Τάιλερ Ντόρσεϊ. Πλέον η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ισοβαθμεί μαζί με τη Μπάρτσα και με την ΤΣΣΚΑ στις θέσεις 3η-5η με απολογισμό 13-6, πίσω από το 15-4 της Ρεάλ.

Ο Παναθηναϊκός ακολουθεί 6ος στην κατάταξη με 10-8, ενώ η Αρμάνι έμεινε στο 10-9 και ο Ερυθρός Αστέρας κλείνει την προνομιούχο οχτάδα με 9-9. Η Βαλένθια, που νίκησε εκτός έδρας τη Χίμκι με 84-78, είναι 9η με ρεκόρ 9-10.