Euro 2024: Στα πέναλτι η Γαλλία 5-3 την Πορτογαλία – 0-0 στα 120 λεπτά (Video)

Η Γαλλία νίκησε στα πέναλτι με 5-3 την Πορτογαλία (0-0 στα 120 λεπτά) στο Αμβούργο και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Euro 2024, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία…

Κακό το πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες τελικές προσπάθειες καθώς οι δύο ομάδες φοβόντουσαν η μια την άλλη και πιο πολύ δεν ήθελαν να δεχθούν γκολ παρά να πετύχουν.

Στο β’ ημίχρονο είχαμε ίδιο σκηνικό και η πρώτη καλή φάση του αγώνα έγινε στο 62’ όταν το σουτ του αμαρκάριστου Φερνάντες μέσα από την περιοχή έσωσε ο Μενιάν. Οι ομάδες ξύπνησαν και στο 64’ ο Μενιάν έσωσε ενστικτωδώς το κοντινό σουτ στη κίνηση του Βιτίνια. Το ματς άναψε και στο 66’ ήταν σειρά των Γάλλων να χάσουν μεγάλη ευκαιρία με τον Κόλο Μουανί που έκανε το σουτ προ του Κόστα αλλά ο Ντίας έσωσε με προβολή το γκολ. Στο 71’ ο Καμαβιγκά έχασε τεράστια ευκαιρία πό την γωνία της μικρής περιοχής.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, γκολ δεν μπήκε και το ματς πήγε στη παράταση…

Στο πρώτο μέρος η μόνη καλή φάση έγινε στο 99’ με τον Ουπαμεκανό να σώζει με το σώμα του το σουτ του Λεάο. Στην επανάληψη μόνη καλή φάση στο 120’ ένα σουτ του Μέντες που μπλόκαρε ο Μενιάν. Και ο προημιτελικός πήγε στα πέναλτι.