Euro 2024: Στα πέναλτι 5-3 η Αγγλία πήρε την πρόκριση στην 4άδα – 1-1 στα 120’ με την Ελβετία

Η Αγγλία για δεύτερη σερί διοργάνωση προκρίθηκε στους «4» του Euro 2024 καθώς νίκησε 5-3 στα πέναλτι την Ελβετία (1-1 στα 120 λεπτά) στο Ντίσελντορφ και περιμένει πλέον την αντίπαλο της που θα είναι μια από τις Ολλανδία ή Τουρκία που παίζουν μεταξύ τους σε λίγη ώρα αργότερα (22.00).

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Αντίθετα ήταν ένα πολύ κλειστό και κακό παιχνίδι δίχως φάσεις με τους δυο γκολκίπερ να μην ανησυχούν στο παραμικρό…

Στο β’ μέρος η Αγγλία έγινε πιο πιεστική στο ξεκίνημα αλλά πολύ γρήγορα το ματς επέστρεψε στα κακώς κείμενα του πρώτου ημιχρόνου. Κλειστές άμυνες, πολλές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή και μηδέν φάσεις. Η Ελβετία μετά το 60’ ανέβηκε στο γήπεδο αλλά ούτε αυτή μπορούσε να δημιουργήσει κινδύνους. Όμως στο πεντάλεπτο 75’-80’ το ματς πήρε φωτιά. Αρχικά η Ελβετία με προβολή του Εμπολό άνοιξε το σκορ στο 75’ και η Αγγλία αντέδρασε άμεσα και στο 80’ με καταπληκτικό διαγώνιο σουτ του Σάκα (δοκάρι και μέσα) ισοφάρισε 1-1.

Και ο 3ος στη σειρά προημιτελικός πήγε στην παράταση. Στο 95’ βολίδα εκτός περιοχής έδιωξε εντυπωσιακά ο Ζόμερ σε κόρνερ (95’). Στο 117’ ο Σακίρι με εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα στη συμβολή των δοκών του Πίκφορντ και στο 119’ βολίδα του Αμπντούνι έσωσε ο γκολκίπερ της Αγγλίας. Το 1-1 έμεινε ως το τέλος και το ματς πήγε στα πέναλτι.