Euro 2024: Οσο ζει ελπίζει η Σκωτία, 1-1 με την Ελβετία (Video)

AP Photo/Andreea Alexandru

Ελβετία και Σκωτία έμειναν στο 1-1 στη Κολωνία για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Euro 2024.

Οι Σκωτσέζοι με τη πλάτη στον τοίχο μετά τη συντριβή από την Γερμανία, προηγήθηκαν στο σκορ στο 13′ με αυτογκόλ του Σαρ μετά από σουτ του ΜακΤόμινι. Ομως η Ελβετία πιο έμπειρη επωφελήθηκε από τα πολλα αβίαστα αμυντικά λάθη της Σκωτίας και ένα τέτοιο αξιοποίησε ο Σακίρι στο 26′ ο οποίος με τρομερό σουτ στη κινηση και έξω από την περιοχή, ισοφάρισε 1-1.

Στο 32′ ο Γκαν έσωσε το σουτ του Ντόι και στο επόμενο λεπτό ο Ντόι πέτυχε γκολ αλλά ακυρώθηκε από το VAR για οφσάιντ του σκόρερ.

Στο 2ο ημίχρονο το ματς δεν είχε πολλές φάσεις καθώς η ισοπαλία βόλευε την Ελβετία, ενώ η Σκωτία ήθελε αλλά δεν μπορούσε.

Στο 67′ κεφαλιά του Χάνλεϊ βρήκε στο δοκάρι. Στο 83′ ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Ντόι ενώ στο 87′ μπήκε αλλαγή στο ματς ένα Ελληνόπουλο ο Λεωνίδας Στεργίου στη θέση του Βίντμερ.

Στο 90′ ο Αμπντουνί με κεφαλιά λίγο έλειψε να χαρίσει τη νίκη στην Ελβετία.