Ελλάδα – Φινλανδία 3-0: Νίκη στο ντεμπούτο του Γιοβάνοβιτς με δύο γκολ του Ιωαννίδη

Η Εθνική Ομάδα στο ντεμπούτο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο πάγκο της επικράτησε στο «Γ. Καραϊσκάκης» 3-0 της Φινλανδίας στην 1η αγωνιστική του Nations League. Μεγάλος πρωταγωνιστης για την «γαλανόλευκη» ήταν ο Φ. Ιωαννίδης που πέτυχε δύο γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο 12’ σουτ του Αντμαν έφυγε ελάχιστα άουτ.

Οι διεθνείς μας ήταν υποτονικοί, ωστόσο στο 23’ ο Ιωαννίδης εκμεταλλεύτηκε γκάφα του Χραντέσκι και σε κενή εστία άνοιξε το σκορ (1-0).

Η Εθνική μας, αν και δεν είχε καλή απόδοση, πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 37’. Ο Τσιμίκας σέντραρε και ο Κάλμαν με αυτογκόλ έκανε το 2-0.

Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο Κάλμαν είχε δύο ευκαιρίες, ωστόσο τον σταμάτησαν οι Μαυροπάνος, Κουλιεράκης.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ιωαννίδης σούταρε με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Ο φορ του Τριφυλλιού στο 76’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Μπακασέτα.

Ελλάδα (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (65’ Ζαφείρης), Μάνταλος (65’ Σιώπης), Χατζηγιοβάνης (46’ Κωνσταντέλιας), Μπακασέτας (77’ Παυλίδης), Πέλκας, Ιωαννίδης (77’ Βαγιαννίδης).

Φινλανδία (Μάρκου Κανέρβα): Χραντέσκι, Σταλ, Χόσκονεν, Ιβάνοβ, Γκάλβεζ, Πέλτολα, Σούλερ (45’ Νίσιλα), Καμαρά, Άντμαν (62’ Κέσκινεν), Λουντ (62’ Γένσεν), Κάλμαν (62’ Πογιάνπαλο).

**Στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου στη League Β του Nations League η Αγγλία επικράτησε εκτός έδρας 2-0 της Ιρλανδίας με γκολ των Ράις (11’) και Γκρίλις (26’).