Ελλάδα-Δομινικανή Δημ. 109-82: Απολαυστική Εθνική με… όργια Γιάννη

Να την πιεις στο ποτήρι ήταν η Εθνική μπάσκετ στην εκκίνηση του Προολυμπιακού τουρνουά: 109-82 την υπολογίσιμη Δομινικανή Δημοκρατία, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να δίνει απολαυστική παράσταση μπροστά σε 11.000 ενθουσιώδεις φιλάθλους στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Τα τελευταία εισιτήρια πουλήθηκαν μερικές ώρες πριν το τζάμπολ.

Η Εθνική μπήκε ορεξάτη στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 25-15, με ενορχηστρωτή τον Νικ Καλάθη. Η διαφορά έφτασε τους 14 πόντους στη β’ περίοδο με θεαματικά καλάθια του Γιάννη Αντετοκούνμπο: 36-22, πριν μειώσουν προσωρινά οι Δομινικανοί με τρίποντα του Ντουάρτε (36-27). Ο Γιώργος Παπαγιάννης έγραψε το 51-37 με μακρινό σουτ και το τελικό 56-41 της ανάπαυλας με κάρφωμα.

Η …οργιαστική δράση του Γιάννη σε άμυνα και επίθεση άνοιξε την ψαλίδα ακόμα περισσότερο: 61-41 και αργότερα 69-52. Ωστόσο, τα τρίποντα των αντιπάλων τους έδωσαν φιλί ζωής, πριν απαντήσουν με το ίδιο νόμισμα μετά το 69-58 οι Γουόκαπ, Μήτογλου. Η συνέχεια μετά το 80-65 της γ’ περιόδου ήταν πιο εύκολη και η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (90-69). Τα τρίποντα των Λαρεντζάκη, Τολιόπουλου ήταν το κερασάκι στην τούρτα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε 18 λεπτά, πέτυχε 32 πόντους με 11/11 σουτ και 9/13 βολές και δεν πτοήθηκε από έναν μικροτραυματισμό στο γόνατο στη β’ περίοδο. Ο Τόμας Γουόκαπ ήταν δεύτερος σκόρερ της ελληνικής ομάδας με 17, ενώ ο Νικ Καλάθης τελείωσε το ματς με 12 πόντους και 11 ασίστ.

Ο Βασίλης Σπανούλης χρησιμοποίησε και τους Μωραΐτη, Τολιόπουλο 8, Λαρεντζάκη 6, Καλαϊτζάκη 4, Παπανικολάου 3, Χαραλαμπόπουλο 6, Μήτογλου 7, Παπαγιάννη 10, Κ. Αντετοκούνμπο 4.

Από τους Δομινικανούς, που δεν έχουν στη διάθεσή τους τον άσο του ΝΒΑ Καρλ-Άντονι Τάουνς, ο Κρις Ντουάρτε πέτυχε 26 πόντους, ο Μοντέρο 12 και οι Λις, Νούνιες από 10.

Ανάμεσα στους θεατές του αγώνα ήταν και ο Νίκος Γκάλης, που αποθεώθηκε από το κοινό.

Η Εθνική μας σφράγισε ουσιαστικά την πρώτη θέση του Ομίλου της, αφού ο αγώνας της Πέμπτης με την Αίγυπτο (21.00) θεωρείται εύκολος. Δεύτερη θα τερματίσει η Δομινικανή Δημοκρατία, που νίκησε στην πρεμιέρα τους Αιγύπτιους.

Στον άλλο Όμιλο, η Κροατία (1-1) εξασφάλισε την παρουσία της στα σαββατιάτικα ημιτελικά, παρά την απρόσμενη ήττα της από τη Νέα Ζηλανδία με 86-90 (ημίχρονο 60-55, Ζούμπατς 29, Σάριτς 19, Χεζόνια 16 – Γουέμπστερ 21, Ίλι 18, Λι’ Άφα 14). Το έτερο εισιτήριο για την τετράδα θα κριθεί από το αυριανό ματς ανάμεσα στους Σλοβένους (0-1) και τους Νεοζηλανδούς (1-0). Η ομάδα του Λούκα Ντόντσιτς χρειάζεται νίκη με διψήφια διαφορά για να αποφύγει τον πρόωρο αποκλεισμό.

Ο τελικός, όπου θα κριθεί το μοναδικό εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, έχει προγραμματιστεί για το βράδυ της Κυριακής (21.00), με τα εισιτήρια ήδη εξαντλημένα. Όλοι οι αγώνες διεξάγονται στο ΣΕΦ.