Champions League: Σόου Μπαρτσελόνα και Ραφίνια, εντυπωσιακές εκτός έδρας νίκες για Λιλ και Φέγενορντ

Μάντσεστερ Σίτι - Μπαρτσελόνα (Martin Rickett/PA via AP)

Μπαρτσελόνα και Λιλ βρόντηξαν και άστραψαν στην 3η αγωνιστική του Champions League με μεγάλες νίκες επί της Μπάγερν και της Ατλέτικο στη Μαδρίτη αντίστοιχα.

Στο μεγάλο ντέρμπι της βραδιά στη Βαρκελώνη, η Μπαρτσελόνα του Χάνσι Φλικ κόντρα στην πρώην ομάδα του τη Μπάγερν έκανε πάρτι με χατ τρικ του Ραφίνια κι ένα ακόμη του πρώην φορ των Βαυαρών του Λεβαντόφσκι. Προσωρινά είχε ισοφαρίσει ο Κέιν.

Στη Λειψία η Λίβερπουλ έκανε ο,τι ήθελε την ομώνυμη ομάδα με τον Κώστα Τσιμίκα να οργιάζει στο πρώτο ημίχρονο. Στη Μαδρίτη η εκπληκτική Λιλ μετά τη νίκη της επί της Ρεάλ τη 2η αγωνιστική, νίκησε και την Ατλέτικο με ανατροπή (1-3) αλλά και με ένα πέναλτι που θα σηκώσει μεγάλη συζήτηση.

Στο Μάντσεστερ η Σίτι ξέσπασε στο β’ μέρος και συνέτριψε 4-0 τη Σπάρτα Πράγας με δύο γκολ του Χάαλαντ. Συγκλονιστικό ματς έγινε στη Λισαβόνα όπου είχαμε επτά γκολ αλλά μέτρησαν τα τρία και η Φέγενορντ πήρε μεγάλη νίκη 3-1 επί της Μπενφίκα.

Κατά τα λοιπά, η νεοφώτιστη Μπρεστ έμεινε αήττητη μετά από τρία ματς (1-1 με τη Λεβερκούζεν), η Ιντερ έχασε πέναλτι με τον Αρναούτοβιτς αλλά νίκησε με γκολ του Τουράμ στις καθυστερήσεις στην Γιανγκ Μπόις, ενώ μεγάλο διπλό στην Αυστρία πέτυχε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Συνοπτικά τα σημερινά αποτελέσματα:

Αταλάντα – Σέλτικ 0-0

Μπρεστ – Λεβερκούζεν 1-1 (39’Μελού-24’Βιρτς

Mπαρτσελόνα – Μπάγερν 4-1 (1’, 45’+1’, 56’ Ραφίνια, 36’ Λεβαντόφσκι – 18’ Κέιν).

Λειψία – Λίβερπουλ 0-1 (27’ Νούνιες)

Μάντσεστερ Σίτι – Σπάρτα Πράγας 5-0 (3’ Φόντεν, 58’, 68’ Χάαλαντ, 64’ Στόουνς, 87’ πεν. Νούνες)

Μπενφίκα – Φέγενορντ 1-3 (66’ Ακτούρκογλου – 12’ Ουέντα, 33’, 90’ Μιλάμπο)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Λιλ 1-3 (8’ Αλβαρες – 61’ Ζεγκρόβα, 74’ πεν., 90’ Ντέιβις)

Γιανγκ Μπόις – Ίντερ 0-1 (93’ Τουράμ)

Ζάλτσμπουργκ – Ντινάμο Ζ. 0-2 (49’ Μουλένοβιτς, 84’ Πέτκοβιτς)