Champions League: Πανάξια στους «8» η Πόρτο παρά την ήττα 3-2 από τη Γιουβέντους

Η Πόρτο αν και αγωνιζόταν από το 54’ με παίκτη λιγότερο και παρά την ήττα της με 3-2 από την Γιουβέντους στη παράταση, πήρε πανάξια πρόκριση μέσα στο Τορίνο για τους «8» του Champions League.

Οι Πορτογάλοι (είχαν νικήσει 2-1 στο πρώτο παιχνίδι) προηγήθηκαν στο σκορ με πέναλτι του Ολιβέιρα στο 18’ αλλά οι Ιταλοί με δύο γκολ του Κιέζα (49’, 63’) γύρισαν το ματς κυρίως επειδή σε ένα τρίλεπτο (52’-54’) αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες ο Ταρέμι και άφησε τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες.

Στη παράταση ο Ολιβέιρα με απευθείας χτύπημα φάουλ ισοφάρισε στο 115’ σε 2-2 και δύο λεπτά μετά ο Ραμπιό με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-2