Champions League: Ο θάνατος των φαβορί, γκολάρα Τζόλη, λάμψη Παυλίδη

Λιλ, Αστον Βίλα και Μπενφίκα, έγραψαν ιστορία απόψε με τις μεγάλες νίκες τους επί της Ρεάλ, της Μπάγερν και της Ατλέτικο αντίστοιχα, στη 2η δόση των αγώνων της 2ης αγωνιστικής του Champions League, που είχε έντονο ελληνικό χρώμα.

Ο Χρήστος Τζόλης σημείωσε ένα από τα καλύτερα γκολ της 2ης αγωνιστικής για το 0-1 της Μπριζ στο Γκρατς και ο Παυλίδης είχε τρομερή ευκαιρία για το 2-0 στη λήξη του ημιχρόνου αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι και στο 2ο ημίχρονο κέρδισε πέναλτι για το 2-0 του Ντι Μαρία σε ένα ματς που η Μπενφίκα σκόρπισε την Ατλέτικο Μαδρίτης με 4-0.

Η Αστον Βίλα νίκησε 1-0 τη Μπάγερν όπως είχε κάνει και το 1982 στον τελικό του Κυπέλλου πρωταθλητριών ενώ στα αξιοσημείωτα το γεγονός πως η νεοφώτιστη στην Ευρώπη Ζιρόνα, έχασε δύσκολα και τα δυο πρώτα παιχνίδια της (από Παρί και Φέγενορντ), όπου δέχθηκε συνολικά τέσσερα γκολ εκ των οποίων τα τρία ήταν αυτογκόλ!

Συνοπτικά απόψε:

Σαχτάρ Ντονέτσκ –Αταλάντα 0-3 (21’ Τζιμσίτι, 44’ Λούκμαν, 48’ Μπελανόβα)

Ζιρόνα – Φέγενορντ 2-3 (19’ Λόπες, 73’ Φαν ντε Μπεκ – 23’ αυτ. Ερέρα, 33’ Μιλόμπο, 79’ αυτ. Κρέιτσι)

Μπενφίκα – Ατλέτικο Μαδρίτης 4-0 (13’ Ακτούρκογλου, 59’ πεν. Ντι Μαρία, 75’ Μπα, 84’ πεν. Κοκτσού)

Λίβερπουλ – Μπολόνια 2-0 (11’ Μακάλιστερ, 75’ Σαλάχ

Λειψία – Γιουβέντους 2-3 (30’, 65’ πεν. Σέσκο – 50’, 69’ Βλάχοβιτς, 83’ Κονσεϊσάο)

Λιλ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (45’+2’ πεν. Ντέιβιντ

Στουρμ Γκρατς – Μπριζ 0-1 (23’ Τζόλης

Άστον Βίλα – Μπάγερν 1-0 (79’ Ντουράν)

Ντιναμό – Μονακό 2-2 (45’+3’ Σούσιτς, 66’ Μπατούρινα -76’ Σαλισού, 90’ πεν. Ζακάρια)