Basket League: «Κατοστάρης» Παναθηναϊκός σε ντέρμπι γοήτρου

Mε «τριψήφια» νίκη επί της τυπικά γηπεδούχου ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, σε ντέρμπι γοήτρου, έκλεισε την κανονική περίοδο της Basket League o πρωταθλητής Παναθηναϊκός. Οι δύο ομόσταυλες ομάδες θα ξανασυναντηθούν πιθανότατα στα ημιτελικά των πλέι-οφ.

Στο εντυπωσιακό 95-104 των «πρασίνων», έκλεψαν την παράσταση ο Μάριο Χεζόνια (22 π.) και οι Παπαπέτρου (17), Μπεντίλ (14), Παπαγιάννης (13), Μακ (11), Κασελάκης (9). Από την ΑΕΚ, που έπαιξε χωρίς Λάνγκφορντ και Μορέιρα, ξεχώρισαν οι Μέικον (19), Γκίκας (18), Χρυσικόπουλος (12), Γιάνκοβιτς (10), Λοτζέσκι (9). Ο Παναθηναϊκός δεν είχε τον Νέντοβιτς.

H τελευταία αγωνιστική δεν είχε ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού είχε κριθεί ήδη η κατάταξη στις θέσεις 1η – 7η, όπως και ο υποβιβασμός του Μεσολογγίου.

Η πρόκριση του Ιωνικού οριστικοποίησε τα ζευγάρια του α’ γύρου των πλέι-οφ, όπου ζητούμενο είναι οι 2 νίκες: Παναθηναϊκός-Ιωνικός, Λαύριο-Κολοσσός, Προμηθέας-Περιστέρι, ΑΕΚ-ΠΑΟΚ.

Τα υπόλοιπα αποψινά αποτελέσματα:

· Λαύριο-Λάρισα 81-75, ημίχρονο 40-42 (Κόζι 16, Μουράτος 13 – Ρας 13, Γκόρντον 13).

· Ηρακλής-Προμηθέας 85-90, ημίχρονο 43-43 (Μπανκς 19, Ενετσιόνια 14 – Γιαννόπουλος 23, Τζεράι Γκραντ 13).

· Μεσολόγγι-ΠΑΟΚ 69-84, ημίχρονο 36-47 )Λάιονς 14, Σαχπατζίδης 9 – Τέρνερ 12, Κακλαμανάκης 11).

· Περιστέρι-Άρης 82-65, ημίχρονο 39-35 (Γκουτιέρες 13, Φορντ 12 – Λιτλ 17, Μιλόσεβιτς 14).

· Ιωνικός-Κολοσσός 86-85 στην παράταση, κανονικός αγώνας 77-77, ημίχρονο 41-37 (Τολιόπουλος 16, Πρίτζετ 15 – Ζάρας 24, Άρτις 18).

Η τελική κατάταξη της κανονικής περιόδου έχει ως εξής: Παναθηναϊκός 20-2, Λαύριο 17-5, Προμηθέας 16-6, ΑΕΚ 14-8, ΠΑΟΚ 13-9, Περιστέρι 11-11, Κολοσσός 8-14, Ιωνικός 8-14, Άρης 7-15, Ηρακλής 7-15, Λάρισα 6-16, Μεσολόγγι 5-17.

Τα πλέι-οφ αρχίζουν σε ένα δεκαπενθήμερο περίπου. Την επόμενη εβδομάδα θα διεξαχθεί η τελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου ο Προμηθέας περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στη διεκδίκηση του τροπαίου. Το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό της 9ης Μαΐου διεκδικούν Παναθηναϊκός, Περιστέρι και Λαύριο.