ΑΤΡ Cup – Τένις: Νίκη γοήτρου για την Ελλάδα

Με μία νίκη γοήτρου θα αποχαιρετήσει η Εθνική τένις το ΑΤΡ Cup, αφού το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν της επέτρεψε να εμφανιστεί ανταγωνιστική στις αναμετρήσεις με Πολωνία και Αργεντινή.

Ο Τσιτσιπάς, που χθες χαρακτήρισε αμφίβολη ακόμα και τη συμμετοχή του στο Αυστραλιανό Όπεν (17-30 Ιανουαρίου, Μελβούρνη), ξεκίνησε κανονικά τον σημερινό αγώνα με τον Νικολόζ Μπασιλασβίλι. Ωστόσο ήταν ο αντίπαλός του αυτός που εγκατέλειψε στο πρώτο σετ, αφού αντιμετώπισε προβλήματα στην αναπνοή. Το σκορ ήταν 4-1 υπέρ του Τσιτσιπά.

Νωρίτερα, ο Μιχάλης Περβολαράκης νίκησε τον Μετρεβέλι με 6-3, 6-2. Μετά το ελληνικό 2-0, ο αγώνας του διπλού με τους Γεωργιανούς θα έχει διαδικαστική σημασία. Το εισιτήριο για τα ημιτελικά κατέληξε στους Πολωνούς.

Στο τουρνουά της Αδελαΐδας, η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε στον β’ γύρο από την Αμερικανίδα Σέλμπι Ρότζερς με 6-7, 6-2, 4-6 σε 2 ώρες και 18 λεπτά και αποκλείστηκε.