Απίστευτα πράγματα στην Premier League, με ανατροπές και “βροχή” απο γκολ

Η Μάντσεστερ Σίτι με χατ-τρικ του Χάαλαντ κέρδισε με ανατροπή 4-2 την Κρίσταλ Πάλας (έχανε 2-0 στο ημίχρονο), ενώ η Λίβερπουλ ξέσπασε και διέλυσε με το εμφατικό 9-0 την Μπόρνμουθ και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στην φετινή Premier League, σε ένα ματς που ο Κώστας Τσιμίκας είχε δύο ασίστ!

Από την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε η Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας στο «Ετιχάντ» για την 4η αγωνιστική. Η πρωταθλήτρια (είχε ηττηθεί πέρσι 2-0 στο ιδιο γήπεδο) ξέσπασε στο β’ μέρος.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 4’ με αυτογκόλ του Στόουνς και στο 21’ ο Αντερσεν έκανε το 0-2.  Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ο Μπερνάρντο Σίλβα μείωσε σε 1-2 (53’) και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Χάαλαντ που πέτυχε χατ-τρικ (62’, 70’ και 81’) και έκανε τη μεγάλη ανατροπή.

Στο Λίβερπουλ, τα χαμόγελα επέστρεψαν. Οι «κόκκινοι» μετά από δύο ισοπαλίες και μία ήττα στα προηγούμενα παιχνίδια πανηγύρισαν με εμφατικό τρόπο την πρώτη τους νίκη στην κατηγορία.
Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, με τον Κώστα Τσιμίκα να μπαίνει αλλαγή, διέλυσε… 9-0 την Μπόρνμουθ σε μια νίκη που ήταν μάλιστα και η μεγαλύτερη για το σύλλογο σε επίπεδο Premier League! Το 8-0 από τον Καρβάλιο στο 81’ και το 9-0 του Ντίας στο 86’ ήρθαν από ασίστ του Τσιμίκα!

Στο Λονδίνο η Τσέλσι με δυο γκολ του Στέρλινγκ νίκησε 2-1 τη Λέστερ.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (55’  Φερνάντες)

Μπρέντφορντ – Έβερτον 1-1(84’ Γιανέλτ – 24’ Γκόρντον)

Μπράιτον – Λιντς 1-0 (66’ Γκρος)

Τσέλσι – Λέστερ 2-1(47’, 63’ Στέρλινγκ – 66’ Μπαρνς)

Λίβερπουλ – Μπόρνμουθ 9-0 (3’, 86’ Ντίας, 6’ Έλιοτ, 28’ Αλεξάντερ-Άρνολντ, 31’ και 62’ Φιρμίνο, 45’ Φαν Ντάικ, 46’ αυτ. Μέφαμ, 81’ Καρβάλιο)

Μάντσεστερ Σίτι – Κρίσταλ Πάλας 4-2 (53’ Μ. Σίλβα, 62’, 70’ και 81’ Χάαλαντ – 4’ αυτ. Στόουνς, 21’ Άντερσεν)

19.30: Άρσεναλ – Φούλαμ