Αλύγιστοι Μπακς, ισοφάρισαν και ονειρεύονται

Οι Μιλγουόκι Μπακς ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών του ΝΒΑ σε 2-2 και ελπίζουν βάσιμα πλέον σε κατάκτηση του τίτλου. Ο πέμπτος αγώνας θα γίνει στο Φίνιξ, όπως και ο έβδομος αν χρειαστεί.

Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο νίκησε τους Σανς με 109-103 με αντεπίθεση στο τελευταίο τετράλεπτο, αν και έχανε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (76-85 στις αρχές της δ’ περιόδου). Το κοινό στο Μιλγουόκι αποθέωσε τους θριαμβευτές και τους ξεπροβόδισε με την ιαχή: «Bucks In Six». Νίκη με 4-2, δηλαδή.

Ο Έλληνας σταρ πλησίασε το τριπλ-νταμπλ με 26 πόντους, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 43 λεπτά συμμετοχής, ενώ είχε 11/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 4/8 βολές. Η τάπα του στον θηριώδη Έιτον στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα (στο 101-99) έκανε τους Μπακς φαβορί, σε συνδυασμό με τα σημαντικά καλάθια του Κρις Μίντλετον, που πέτυχε 40 πόντους με 15/33 προσπάθειες.

Ο ασταμάτητος Ντέβιν Μπούκερ τελείωσε τον τέταρτο τελικό με 42 πόντους και 17/28 σουτ, αλλά χρεώθηκε με φάουλ και δεν έπαιξε ρόλο στην δ’ περίοδο του αγώνα. Ο Τζέι Κράουντερ πρόσθεσε 15 και ο Κρις Πολ 10 για τους Σανς.

Ο Μπρουκ Λόπεζ πέτυχε 14 πόντους, ο Τζρου Χόλιντεϊ 13 και ο Πατ Κόνατον 11 για τους Μπακς.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι για τα ξημερώματα της Κυριακής (04.00).

Οι Μιλγουόκι Μπακς διεκδικούν τον πρώτο τίτλο τους μετά από 50 χρόνια, ενώ οι Φίνιξ Σανς δεν έχουν κατακτήσει ποτέ τα σκήπτρα του ΝΒΑ.